Zgodnie z obietnicą dziś opowiem o możliwości złagodzenia zakazu prowadzenia pojazdów.
Najlepszy klient to oczywiście klient niewinny. Niestety, rzeczywistość nie jest tak różowa, zwłaszcza w przypadku kierowców złapanych na gorącym uczynku. Jak już pisałam w poprzednim wpisie – zakaz prowadzenia pojazdów w obecnym stanie prawnym jest dość surowym środkiem. Sam w sobie jest chyba bardziej dolegliwy niż towarzysząca jego orzeczeniu kara główna.
Rodzaje obrony
Pierwszym rodzajem obrony jest wykazanie niewinności bądź wykazanie, że doszło do wykroczenia. W przypadku osób zatrzymanych na gorącym uczynku jest to trudne, ale zdarzają się takie przypadki. Typowym przykładem jest sytuacja, w której Policja interweniuje w jakiś czas po zakończeniu jazdy…
Drugą możliwością, przydatną zwłaszcza w sytuacji, której zachodzą podstawy do orzeczenia zakazu w wymiarze co najmniej 3 lat, jest instytucja warunkowego umorzenia postępowania. Warunkowe umorzenie oznacza uznanie winy sprawcy, ale wydany wyrok nie jest wyrokiem skazującym. Można skorzystać z tego dobrodziejstwa jeśli:
- wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne
- okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości
- sprawca nie był karany za przestępstwo umyślne
- postawa sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że będzie przestrzegał porządku prawnego
- sprawca stoi pod zarzutem popełnienia przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności.
Bonusem jest to, że sąd może nie orzec zakazu prowadzenia pojazdów albo złagodzić jego długość. Zarazem przełoży się to na konieczność ponownego zdawania egzaminu ; ).
W praktyce zastosowanie tego dobrodziejstwa wiąże się z zaistnieniem specyficznych sytuacji, takich jak:
- stężenie alkoholu na granicy pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem
- jazda w godzinach rannych, poza drogą publiczną, bez pasażerów
- inne, wyjątkowe sytuacje.
W sytuacji podbramkowej….
… także nie jesteś skazany na niepewność o swój dalszy los. Czasami trzeba uznać swoją winę, wyrazić skruchę, powołać się na pewne istotne okoliczności (np. dobrą opinię, konieczność utrzymania rodziny) i w ramach tzw. skazania bez rozprawy bądź dobrowolnego poddania się karze negocjować łagodniejszy wymiar kary i środków karnych.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Przerabiałem ten temat jakiś czas temu i doszedłem do podobnych wniosków.
Dzień Dobry Panie Mecenasie!
Cieszę się z tego komentarza, bo przyznam się, że korzystałam z Pana bloga spadkowego 🙂
Akurat spadki i wypadki drogowe przypomniały mi jedną sprawę, o której napiszę w następnym odcinku.