Ada Chmielewska-Ciż

adwokat

Zawód adwokata wykonuję ponad 9 lat ze stałą siedzibą w Warszawie. Jestem karnistą, dlatego podejmuję się spraw karnych, także trudnych i o najcięższe czyny...
[Więcej >>>]

Jak mogę Ci pomóc?

Spowodowałem wypadek drogowy

Ada Chmielewska-Ciż04 maja 2020Komentarze (0)

Internet to niewyczerpane źródło inspiracji, choć nie tylko. To też przestrzeń, w której ludzie wymieniają się doświadczeniami, szukają porady czy rozwiązania swoich problemów. Także tych prawnych.

Oczywiście, nie doradzam korzystania z usług doktora Google, zwłaszcza w sprawach, nazwijmy to… gardłowych.

Jak pisałam ostatnio zmniejszony z powodu epidemii ruch na drogach wcale nie zlikwidował wypadków drogowych, nawet tych najpoważniejszych – wypadek-kolejowy w Wągrowcu.

W czeluściach sieci na jednym z forów
znalazłam takie pytanie:

„SPOWODOWAŁEM WYPADEK DROGOWY: 3 OFIARY ŚMIERTELNE, DWIE W SZPITALU. BYŁEM TRZEŹWY NIE UCIEKŁEM Z MIEJSCA WYPADKU, PROKURATOR NIE ZASTOSOWAŁ ŻADNYCH ZABEZPIECZEŃ W STOSUNKU DO MNIE.

CO MAM ZROBIĆ, ABY PRZEBRNĄĆ PRZEZ TRUDNOŚCI. ZARZUT WOBEC MNIE: NIEUMYŚLNE SPOWODOWANIE KOLIZJI ZE SKUTKIEM 3 OFIAR”.

To poważna sprawa.
Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Po pierwsze: udać się do adwokata, specjalisty od wypadków drogowych. Dlaczego? Ano dlatego, że przepis z art. 177 k.k.  nie uwzględnia wyjątkowości materii, której dotyczy. Konsekwencje karne związane są ze skutkiem wypadku, który często zależy od czynników innych niż wywołany przez sprawcę stopień niebezpieczeństwa.

Najkrócej rzecz ujmując – przepis ten ma niekorzystną dla sprawcy konstrukcję. Przypomina zastawioną z rozmysłem pułapkę.

Adwokat udzieli Ci rzetelnej informacji i zaproponuje najkorzystniejszą w danej sytuacji linię obrony, doradzi, co można zrobić dla złagodzenia Twojego wizerunku jako sprawcy i dla złagodzenia ewentualnej odpowiedzialności.

Po drugie: w miarę możliwości  podjąć środki zmierzające do znalezienia i zabezpieczenia dowodów na swoją korzyść. Najczęściej jest to poszukiwanie świadków i śladów oraz oględziny miejsca zdarzenia.  Podczas oględzin warto zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu, przeszkody na drodze i oznakowanie.

Po trzecie: jeśli dojdzie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu sprawcy, fizycznego czy psychicznego, powinien on, bądź jego bliscy, zabezpieczyć dokumentację medyczną z leczenia. Sprawca przestępstwa nieumyślnego, który poniósł poważny uszczerbek na zdrowiu, może liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary.

Dotyczy to także sytuacji, w której ofiarą wypadku jest osoba najbliższa sprawcy czyli małżonek, wstępny (np. dziadkowie, rodzice), zstępny (dzieci, wnuki), rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.

Na pytanie anonimowego sprawcy odpowiem…

że mimo tragicznych skutków zdarzenia, ma dobrą sytuację. Był trzeźwy i nie uciekł z miejsca zdarzenia, a to już duży plus!

Prokurator nie zastosował środka zapobiegawczego. Pytający ma więc bardzo dobrą sytuację wyjściową do podjęcia obrony zmierzającej do uniewinnienia (o ile będą ku temu przesłanki) albo obrony zmierzającej do uzyskania korzystnego wymiaru kary. Może swobodnie skontaktować się z adwokatem.

Niestety – popełnił jeden błąd. Szukał pomocy w internecie, narażając się na wprowadzenie w błąd i niewybredne  komentarze innych forumowiczów.

Pamiętaj! Nie bądź „sobieradkiem”

Jeśli masz problem prawny, zwłaszcza tak poważny jak wypadek ze skutkiem śmiertelnym, skorzystaj z pomocy fachowca. Adwokat pomoże Ci trzeźwo i z odpowiedniego dystansu spojrzeć na sytuację w jakiej się znalazłeś.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Ada Chmielewska-Ciż

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Ada Chmielewska-Ciż w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Ada Chmielewska-Ciż w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: