Ada Chmielewska-Ciż

adwokat

Zawód adwokata wykonuję ponad 9 lat ze stałą siedzibą w Warszawie. Jestem karnistą, dlatego podejmuję się spraw karnych, także trudnych i o najcięższe czyny...
[Więcej >>>]

Jak mogę Ci pomóc?

Śmiertelne potrącenie pieszej przez rowerzystów

Ada Chmielewska-Ciż27 sierpnia 2019Komentarze (0)

Śmiertelne potrącenie pieszej

Dziś odbiegnę od toku narracji bloga, bo muszę skomentować medialną już sprawę śmiertelnego potrącenia pieszej. Do zdarzenia doszło 22 sierpnia 2019 r. w Toruniu.

Parę lat temu prowadziłam podobną sprawę – rowerzystka wjechała na chodniku w starszą kobietę, skutkiem czego było poważne złamanie ręki pieszej. Postępowanie karne zakończyło się warunkowym umorzeniem postępowania, choć kosztowało sprawczynię sporo nerwów.

Przebieg zdarzenia z Torunia można obejrzeć np. tutaj: https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/torun-potracili-staruszke-rowerem-kobieta-nie-zyje

Co poszło nie tak?

Na podstawie nagrania stwierdzam, że zaistniały okoliczności wskazujące na znaczną szkodliwość społeczną czynu i           znaczny stopień zawinienia:

  1. sprawcy świadomie naruszyli przepisy ruchu drogowego, gdyż przejechali przez przejście dla pieszych zamiast zsiąść z roweru i go przeprowadzić
  2. sprawcy świadomie naruszyli zasady bezpieczeństwa, gdyż pasażer był przewożony w sposób niedozwolony
  3. piesza nie przyczyniła się do wypadku
  4. sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia.

Wiemy już, że z racji wieku młodzieńcy nie poniosą odpowiedzialności karnej, a będzie się toczyło wobec nich postępowanie w sprawach nieletnich. Opisane wyżej naruszenia, a zwłaszcza ucieczka z miejsca zdarzenia, w przypadku dorosłego sprawcy (osoby, która w chwili popełnienia czynu miała skończone 17 lat) skutkowałyby poważniejszymi konsekwencjami, a już na pewno tymczasowym aresztowaniem (ucieczka z miejsca zdarzenia jest równoznaczna  z matactwem). Przez pryzmat doświadczenia zawodowego uważam, że matka chłopca, który sam zgłosił się na Policję, postąpiła słusznie.

Wiek chłopców i brak doświadczenia życiowego to niewątpliwie okoliczności łagodzące, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwość przewidzenia śmiertelnego skutku potrącenia. Chyba niewielu z nas spodziewałoby się, że takie zderzenie z rowerem doprowadzi do czyjejś śmierci.

Czy istnieje szansa na obronę?

Wydaje się, że w tej sprawie można kwestionować związek przyczynowy między uderzeniem pieszej rowerem  a jej śmiercią. Decydujące będą jednak wyniki sekcji zwłok i określenie bezpośredniej przyczyny zgonu.

Czytaj także:

wypadek kolejowy

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 887 322e-mail: adwokat.chmielewska@wp.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Ada Chmielewska-Ciż Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Ada Chmielewska-Ciż z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem adwokat.chmielewska@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: