Ada Chmielewska-Ciż

adwokat

Zawód adwokata wykonuję ponad 9 lat ze stałą siedzibą w Warszawie. Jestem karnistą, dlatego podejmuję się spraw karnych, także trudnych i o najcięższe czyny...
[Więcej >>>]

Jak mogę Ci pomóc?

Miejsce wypadku drogowego

Ada Chmielewska-Ciż02 marca 2020Komentarze (0)

Drogi  lądowe (ach, te polskie drogi…), to podstawowe szlaki komunikacyjne.

Korzystają z nich piesi, biegacze, rowerzyści, rolkarze, kierujący hulajnogami  i innymi podobnymi urządzeniami, powożący i kierujący pojazdami mechanicznymi. Do wypadku w rozumieniu art. 177 k.k. może jednak dojść także w ruchu wodnym i powietrznym.

Czy jednak drogi w powyższym rozumieniu są miejscem  wypadku drogowego?

Jeśli jednak sądzisz, że pojęcie ruchu lądowego ogranicza się do dróg publicznych, to się mylisz.

Przestępstwo drogowe może być popełnione wszędzie tam gdzie odbywa się ruch pojazdów (bądź innych uczestników ruchu). Sąd Najwyższy w swoich orzeczeniach wskazywał, że do przestępstwa drogowego może dojść m.in. na rampie kolejowej, drodze zakładowej czy ścieżce leśnej.

Miejsce wypadku drogowegoNie wszyscy z takim poglądem się zgadzają, uznając, że jest to stosowanie analogii w prawie karnym. Niemniej jednak praktyka sądowa jest taka, że przyjmuje się odpowiedzialność karną za naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu nie tylko na drogach publicznych.

Jak trafnie ujął to Sąd Najwyższy w wyroku z 5.12.1995 r., WR 186/95 – przestępstwo drogowe może być popełnione wszędzie tam, gdzie faktycznie odbywa się ruch pojazdów i w związku z tym istnieje możliwość zagrożenia bezpieczeństwa tego ruchu.

A co do polskich dróg…. Towarzyszyły mi prawie całą moją młodość. Dzięki Tacie mam dość duże, jak na adwokata, pojęcie praktyczne i teoretyczne co do budowy i użytkowania dróg i mostów : ).

 

Zdj. autorki.

***

Poczytaj też: Skutki wypadku drogowego.

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Ada Chmielewska-Ciż

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Ada Chmielewska-Ciż w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Ada Chmielewska-Ciż w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: