Ada Chmielewska-Ciż

adwokat

Zawód adwokata wykonuję ponad 9 lat ze stałą siedzibą w Warszawie. Jestem karnistą, dlatego podejmuję się spraw karnych, także trudnych i o najcięższe czyny...
[Więcej >>>]

Jak mogę Ci pomóc?

Jazda wierzchem i zaprzęgiem

Ada Chmielewska-Ciż22 sierpnia 2022Komentarze (0)

Dzisiejszy wpis jest dedykowany miłośnikom koni. Ale nie tylko. Jest ważny także dla innych uczestników ruchu drogowego, bo jazda wierzchem i zaprzęgiem to popularny sport. I na drodze, w lesie, na łące coraz częściej można spotkać jeźdźców bądź zaprzęgi. Jazda

Jazda wierzchem i zaprzęgiem

Laikom wyjaśniam: jazda wierzchem to sytuacja, w której jeździec siedzi na koniu.

Jazda zaprzęgiemJazda zaprzęgiem to sytuacja, w której koń ciągnie jakiś środek transportu (kiedyś była to furmanka, dzisiaj jest to bryczka).

Oprócz tego można spotkać osobę prowadzącą zwierzę. Tak, tak… ja chętnie chadzam na spacery z koniem ; )

Czy można jeździć konno po drodze?

Tak! Jazda wierzchem i zaprzęgiem jest dopuszczalna po drogach publicznych. Oczywiście z wyjątkiem autostrad, dróg ekspresowych i innych, oznaczonych stosownym znakiem zakazu.

Prowadzenie zaprzęgu

Jeździec czy powożący są uczestnikami ruchu i kierującymi.

Na drogach publicznych, w strefach zamieszkania i w strefach ruchu muszą dostosować się do przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym!

Kto może być kierującym?

Kierującym zaprzęgiem może być osoba, która osiągnęła wymagany wiek,  jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym,  posiada umiejętność kierowania pojazdem w sposób niezagrażający bezpieczeństwu, nieutrudniający ruchu drogowego i nienarażający kogokolwiek na szkodę oraz odpowiedni dokument stwierdzający posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem.

Czy trzeba mieć dokumenty?

Jeśli skończyłeś 18 lat – nie musisz mieć żadnego dokumentu poświadczającego uprawnienia ani żadnych uprawnień do kierowania koniem, zaprzęgiem czy innym pojazdem. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty.

Jeśli nie ukończyłeś 18 lat musisz mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Minimalny wiek jaki trzeba mieć aby wyjechać na drogę publiczną zaprzęgiem  to 14 lat (czyli limit wiekowy, od którego można mieć prawo jazdy kat. AM).

Zasady jazdy zaprzęgiem

Zgodnie z art. 34 Prawa o ruchu drogowym:

 • do zaprzęgu może być używane tylko zwierzę niepłochliwe, odpowiednio sprawne fizycznie i dające sobą kierować
 • należy utrzymywać pojazd i zaprzęg w takim stanie, aby kierujący mógł nad nimi panować
 • bezpośrednio jeden za drugim może jechać nie więcej niż 5 pojazdów zaprzęgowych, odległość między piątym pojazdem a następnym nie może być mniejsza niż 200 m
 • przy wjeżdżaniu na drogę twardą w miejscu, gdzie nie ma dostatecznej widoczności drogi, należy prowadzić zwierzę za uzdę
 • zabrania się: przeciążania zwierzęcia, jazdy obok innego uczestnika ruchu na jezdni, pozostawiania pojazdu niezabezpieczonego przed ruszeniem, jazdy pojazdem na płozach bez dzwonków lub grzechotek.

Zasady jazdy wierzchem

Aby jeździć wierzchem po drogach publicznych twardych trzeba mieć ukończone 17 lat. Co oznacza, że jeśli jeździec ma mniej niż 17 lat może poruszać się po drogach innych niż drogi twarde.jazda konna

Poza tym reguły są proste.  Zabrania się jazdy wierzchem:

 • bez uzdy
 • obok innego uczestnika ruchu na jezdni
 • po drodze twardej w okresie niedostatecznej widoczności
 •  prowadzenia luzem więcej niż jednego konia.

Jazda konno po drogach publicznych

Zarówno jeździec, kierujący zaprzęgiem jak i inni uczestnicy ruchu drogowego muszą przestrzegać jego zasad!

Koniarzom zalecam zaopatrzenie siebie i konia w elementy odblaskowe!

Pozostałym uczestnikom ruchu radzę aby przy koniach nie trąbić, nie przyspieszać i powstrzymać się od gwałtownych manewrów!

Sygnalizowanie manewrów

Dla przypomnienia podaję informacje za Danutą Nowicką  z jej książki „ABC Powożenia”, Parkur Pyzdry, wyd. II, Poznań 2017 r.

Powożący

ABC Powożenia

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Ada Chmielewska-Ciż

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Ada Chmielewska-Ciż w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Ada Chmielewska-Ciż w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis: